Każdy z nas choć raz w życiu miał myśl, że jego dobytek który znajduje się we własnym domu może być przedmiotem kradzieży. Złoto, elektronika, pieniądze, które jeszcze z jakiegoś powodu zamiast w banku trzymamy pod łóżkiem. To tylko niektóre z elementów i przedmiotów będących przedmiotem kradzieży. Mimo iż nasz laptop, który ma już swoje lata nie jest jakoś specjalnie wartościowym sprzętem to może przechowywać bardzo istotne informacje, które mogą się okazać dla kogoś kluczowe i nie zawaha się ich zdobyć za wszelką cenę. Są też takie rzeczy, które mimo małej wartości rynkowej posiadają niezwykłą wartość sentymentalną i także one mogą być podstawą do kradzieży.
Kiedy warto zainstalować monitoring?
Ktoś kto doświadczył włamania do własnego domu, mieszkania czy biura wie z czym to się wiąże. Długo ciągnące się sprawy poszukiwawcze, które często kończą się umorzeniem ze względu na brak wystarczających dowodów czy świadków, latami ciągnące się procesy czy różne stany lękowe połączone z wybuchami gniewu. Czy można więc się przed tym uchronić? Czy można zapobiec włamaniu i chronić swoje najważniejsze i najcenniejsze przedmioty, pamiątki i dorobek całego życia?
W ochronie naszych najcenniejszych rzeczy które posiadamy w mieszkaniu pomoże z pewnością monitoring do domu. Jest on coraz częściej wykorzystywany w mieszkaniach, domach i miejscach pracy, a dzięki jego całodobowej pracy możemy nie tylko czuć się pewniej, ale w razie ewentualnej próby włamania szybko zidentyfikować włamywacza i postawić go przed sądem.
Jak działa monitoring do domu?
Monitoring do domu często jako jeden system połączony jest zarówno z komputerem śledzącym wszystkie zakamarki w których zainstalowane są kamery, jak i bezpośrednio z innymi czujnikami – np. ruchu chyb podczerwieni. Często też za zgodą lokatorów może być połączony z siedzibą biura ochroniarskiego, które to sprawuje ochronę nad obiektem. W tym rozwiązaniu ten monitoring również może być włączany w momencie wskazanym przez właściciela posesji – np. kiedy to oni wyjeżdżają na kilkudniowy urlop, a dom pozostaje zamknięty i pusty.
Systemy monitorujące są bardzo zróżnicowane, ale działają z grubsza jednakowo – główny komputer, pod który podłączone są liczne kamery i czujniki ruchu. Całość rejestrowana jest na dysku, który stanowi najistotniejsze miejsce całego systemu – oczywiście wraz z oprogramowaniem rejestrującym. Dysk musi być pojemny, ale nie zawsze pomieści nagrania z kilku czy kilkunastu dni wstecz. Jeśli więc po powrocie do domu domownicy mają jakieś wątpliwości co do tego czy nie doszło do włamania podczas ich nieobecności – zawsze mogą przeglądnąć monitoring.
Monitoring do domu, który jest zainstalowany na zewnątrz budynku może również spełniać ważną rolę w życiu całego osiedla. Czasami może się okazać tak, że mimo iż nasza posesja nie padła łupem złodzieja, nasz monitoring zarejestrował wychodzącego złodzieja z kosztownościami i sprzętem od sąsiadów czy jakieś inne zdarzenie – np. stłuczkę drogową, gdzie ciężko wyłonić sprawcę. Dzięki temu nasz monitoring może pomóc również innym.
Obecnie ochrona dobytku nie jest niczym obcym. Monitoring jest coraz powszechniejszy i pozwala uchronić nasz dobytek przed kradzieżą. Potencjalnego złodzieja mogą odstraszyć nawet same kamery – dzięki takim systemom możemy spać spokojnie.