bugo.com.pl

Strona o elektronice, technologii i inteligentnym domu.

Elektronika Oprogramowanie

iOS kontra Android

Na świecie toczy się bitwa o to, który system operacyjny jest najlepszy. Ta walka odbywa się głownie między systemem iOS a Android. Warto przyjrzeć się obu systemom i sprawdzić, który z nich będzie dla nas najodpowiedniejszy.

Różnice między iOS a Android


Główną różnicą jaka występuje pomiędzy iOS a Androidem jest m.in. cena. Sprzęt z systemem firmy Apple jest zazwyczaj bardzo drogi i rzadko zdarza się, że może sobie na niego pozwolić przeciętny człowiek, dlatego wiele osób decyduje się na zakup urządzeń z systemem operacyjnym Android, który jest tańszy i bardziej powszechny. Pod względem jakości aplikacji, iOS przebija Androida. Aplikacje w pierwszym systemie są dokładniej sprawdzane, dzięki czemu nie ma szans na ściągnięcie aplikacji, która działa źle bądź wcale, a do tego jest szkodliwa. Zaletą systemu Android w kontekście aplikacji jest to, że jest więcej bezpłatnych niż w iOS. Jednak minusem tego są reklamy, które często mogą narażać na dodatkowe opłaty. Kolejną zaletą systemu Android jest możliwość konfigurowania ekranu głównego poprzez rozmieszczanie ikonek czy dodawanie widżetów. Niestety iOS nie ma takiej funkcji, co jest sporym minusem. Kolejną wadą jest przesyłanie plików. Na systemie Android możemy przesyłać pliki z komputera np. filmy, muzykę czy zdjęcia. System iOS ogranicza nas do konkretnych plików multimedialnych, które dodatkowo możemy umieszczać jedynie poprzez aplikację iTunes.

Pod względem płynności pracy tych dwóch systemów iOS zdecydowanie wygrywa. Użytkownicy tego systemu nawet po kilku latach nie widzą różnicy w płynności działania urządzenia. W przypadku systemu Android zdarza się, że wraz z pobieraniem kolejnych aplikacji czy aktualizacji, system może stać się wolniejszy. Kolejną różnica między iOS a Androidem jest reakcja na dotyk. System firmy Apple oczekuje większej precyzji, natomiast Android domyśli się, którą ikonkę powinien otworzyć pomimo braku dokładności. Sprzęt posiadający system iOS ma zaawansowane funkcje bezpieczeństwa, które chronią cały system oraz aplikacje. System Android jest bardziej narażony na ataki. ponieważ posiada system otwarty, który jest dostępny dla wszystkich developerów i użytkowników. Dużym plusem Androida jest Asystent Google. Jest to wirtualny pomocnik, który komunikuje się z nami za pomocą naszego naturalnego języka. Z Asystentem Google możemy komunikować się w języku polskim, co ma znaczną przewagę nad urządzeniami firmy apple, które zawierają asystenta głosowego Siri niedostępnego w naszym ojczystym języku.

Które oprogramowanie jest lepsze?

Podczas korzystania z systemu iOS możemy natknąć się na blokady regionalne, które mogą wywołać oburzenie ze strony użytkowników.
System iOS sprawdzi się u osób, które przede wszystkim cenią sobie bezpieczeństwo i stabilność. Sprawdzi się także u osób, które chcą korzystać ze swojego sprzętu o wiele dłużej niż w przypadku urządzeń z systemem Android. System Android natomiast będzie idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią konfigurować wszystko samodzielnie i dzięki temu mieć łatwiejszy dostęp do aplikacji. Android jest także dobrym rozwiązaniem pod względem kosztów, jest to tańsza opcja niż w przypadku iOS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *