Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Notebook a netbook

25 sierpnia 2020

Zastanawiając się nad zakupem każdego urządzenia warto zapoznać się z istniejąca terminologią, co niejednokrotnie ułatwi wybór i pozwoli podjąć lepszą decyzję zakupową. Jaka jest różnica między laptopem o notebookiem? Notebook to nic innego jak laptop w mniejszej skali. Początkowo notebookami były nazywane laptopy nie przekraczające rozmiaru A4 lub mniejsze. Laptopy były dużo większe i cięższe i wymagały zewnętrznego zasilania, notebooki miały zasilanie w postaci baterii. Z biegiem czasu obie nazwy zaczęły funkcjonować wymiennie i laptopem czy notebookiem określa się dzisiaj całą grupę przenośnych komputerów, gdyż poza rozmiarem nie różnią się znacznie od siebie.

Notebook a netbook – podobieństwa i różnice

Netbooki to z kolei komputery przenośne o bardzo małych rozmiarach mieszczących się w przedziale od 9 do 13 cali przekątnej ekranu. Mniejszy rozmiar wiąże się także najczęściej z mniejszą ceną – są one zazwyczaj tańsze od laptopów. Zaletą tych małych urządzeń jest długo działająca bateria, ale wadą jest ich mała wydajność. Zostały one stworzone głównie do prostych prac biurowych, korzystania z zasobów internetu oraz obsługiwania nieskomplikowanych aplikacji. Tak więc, jeśli trzeba wybrać notebook a netbook, to na co się zdecydować? Notebooki to najbardziej pojemna kategoria urządzeń przenośnych. Decydując się na dany model należy brać pod uwagę potrzeby i preferencje użytkownika. Istnieje wiele rodzajów notebooków w zależności od komponentów, w które zostały wyposażone: te dostosowane do pracy w biurze, gamingowe czy obsługujące programy multimedialne.

W przypadku netbooków użytkownika ogranicza przede wszystkim jego niska wydajność. Są one z reguły przystosowane do pracy mobilnej, ale obsługują tylko podstawowe programy. Zastanawiając się nad alternatywą notebook a netbook należy przede wszystkim wziąć pod uwagę, czy użytkownik potrzebuje sprzętu o dużej wydajności, czy też priorytetem jest wygoda i możliwość przenoszenia urządzenia na przykład w torebce. Część dalszą rozważań notebook a netbook trzeba oprzeć o symulację w jakich sytuacjach istnieje potrzeba użycia urządzenia mobilnego. Jeden i drugi są przenośne, można je zapakować i zabrać ze sobą. Netbooki sprawdzą się lepiej w długich podróżach, w których jest problem z dostępem do prądu. Zaletą jest również to, że można do niego podpiąć różne przydatne w drodze urządzenia zewnętrzne, jak na przykład aparat fotograficzny. Nie bez znaczenia jest bardzo mała waga w przypadku, gdy maksymalnie redukujemy ciężar bagażu. Netbook doskonale sprawdzi się także podczas podróży z dzieckiem umożliwiając zajęcie pociechy np. w czasie lotu samolotem.

Co wybrać – notebook czy netbook?

Podsumowanie: notebook a netbook. Generalnie, jeśli użytkownik potrzebuje wydajnego, ale wciąż mobilnego urządzenia do pracy lub rozrywki dobrym wyborem będzie notebook. Zapewni on dostęp do internetu, mniej skomplikowanych gier, ale umożliwi korzystanie z klawiatury, co ułatwi pisanie. A wszystko to przy jednoczesnym częstym przemieszczaniu się z ograniczoną ilością bagażu.

Redakcja bugo.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nagłośnienie biura
Ortofotomapy
meble do jadalni

Jesteś zainteresowany reklamą?

meble do jadalni