Inteligentny dom to już nie tylko wymysł z filmów science-fiction, ale codzienność Polaków. Coraz więcej osób stać na taki wydatek. Wychodzi co prawda dużo drożej od zwykłego mieszkania, ale kupujący zazwyczaj nie narzeka – inteligentny dom znacznie ułatwia komuś życie. Nie doceniamy do końca potencjału związanego z synchronizacją urządzeń domowych. Większości Polaków inteligentny dom kojarzy się z niepotrzebnym wydatkiem, które przełoży się na połączenie smartfona z telewizorem. Opcji jednak jest znacznie więcej. Za pomocą telefonu komórkowego możemy kontrolować chociażby temperaturę w pokoju, natężenie oświetlenia jakie odpowiada nam najbardziej, możemy nawet zmienić kolor swojej ściany. Dużą rewolucją jest panowanie nad wszystkimi urządzeniami podłączonymi do źródła zasilania jednocześnie. Włączanie i wyłączanie w dowolnym momencie konkretnych urządzeń. Inteligentny dom jest na tyle samoświadomy, że w razie niebezpieczeństwa wyłączy urządzenie pracujące bez wiedzy użytkownika. Żelazko wyłączy się tylko jak dom uzna, że nikt z niego nie korzysta.
Czy inteligentny dom się opłaca?
Inteligentny dom co prawda duży wydatek, ale potem zapewnia całą masę oszczędności. Wiążą się one chociażby z kontrolowaniem energii związanych z korzystaniem z gniazdek. Zużywamy prąd tylko wtedy, kiedy jest to absolutnie konieczne. To samo z zużyciem żarówek czy temperatury w danym pokoju. W domach bez takich funkcji w niektórych pokojach jest po prostu za ciepło (lub za zimno), żarówki są nadużywane bo ktoś nie zgasił światła a telewizor działa całą noc, bo ktoś zasnął w trakcie oglądania. Kontrola urządzeń pozwala korzystać z poszczególnych udogodnień tylko wtedy, gdy jest to naprawdę potrzebne. Pamiętać musimy też o różnego rodzaju czujnikach zamontowanych w inteligentnych domach, chociażby dymu, który chroni przed niespodziewanymi wypadkami. Nie zapominajmy o czujnikach zalania, gazu czy temperatury. Możemy uniknąć wtedy niejednej nieprzyjemnej sytuacji, w szczególności, gdy mieszkamy z dziećmi i pewnych rzeczy nie możemy po prostu przewidzieć.
Jak działa inteligentny dom?
Inteligentny dom jest kontrolowany przez tak zwaną centralkę. Łączy ona wszystkie komponenty domu ze sobą wraz z wszelkimi opcjami korzystania z Internetu. Możemy nią sterować zarówno z wewnątrz, jak co ważne z zewnątrz. Nie musimy w nagłych wypadkach wracać do domu (efekt nie wyłączonego żelazka) tylko ogarnąć sytuację z miejsca pracy lub innego miejsca w jakim przebywamy. Inteligentny dom ma też tą zaletę, że jest wyposażony w cały system monitoringu, który dodatkowo zwiększa nasze szanse dostrzeżenia niepokojących sygnałów z domu. Wszystko za pomocą zwykłego smartfona. Dla fanów muzyki dodatkową atrakcją może być opcja multi-room, gdzie muzyka przepływa do słuchacza dosłownie ze wszystkich pokoi naraz – wszędzie mamy zamontowane odpowiednie głośniki. Zależy, gdzie się akurat znajdziemy. Nawet zwykłe pójście do kuchni może stać się nietypowym doświadczeniem. Inteligentny dom to jednak przede wszystkim wygoda, zwiększenie bezpieczeństwa oraz oszczędności na dłuższy okres użytkowania, warto zainwestować już teraz.