Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Jakie części telefonu są najważniejsze?

30 sierpnia 2020

W ciągu pierwszych 9 miesięcy 2019 roku w Polsce sprzedano 6,75 miliona nowych urządzeń mobilnych. W naszym kraju smartfona posiada niemalże 80% osób, a co trzeci użytkownik korzysta na co dzień z więcej niż jednego urządzenia mobilnego.

Coraz częściej staramy się także wybierać nowoczesny sprzęt, o parametrach technicznych odpowiadających dzisiejszym możliwościom – 80% respondentów określiło wiek swojego telefonu na mniej niż dwa lata.

Chętnie więc wymieniamy smartfony na nowsze modele, najczęściej ze średniej półki budżetowej. Oferują one często całkiem wydajny procesor, dobrą baterię, w miarę dobrej jakości aparat…

Które części telefonu są ważniejsze w codziennym użytkowaniu?

Nie da się zaprzeczyć, że dla zdecydowanej większości osób telefon ma po prostu działać płynnie przy wykonywaniu codziennych czynności. Jak powinniśmy więc wybierać podzespoły w smartfonie? Najnowszy procesor, dobra bateria czy może pamięć RAM w telefonie w sporej ilości?

Trzeba przyznać, że wybór smartfona to kwestia mocno indywidualna – każdy ma inne potrzeby co do sprzętu i dlatego najlepszy model dla jednej osoby może okazać się kiepskim wyborem dla drugiej.

Jeśli intensywnie korzystamy z telefonu w ciągu dnia i nie mamy zbyt wielu możliwości podładowania baterii, powinniśmy zwracać dużą uwagę na ten parametr. Dzisiaj coraz częściej standardem robi się ogniwo o pojemności 4000 mAh. Warto jednak wiedzieć, że pojemność ma paradoksalnie mniejsze znaczenie w kwestii czasu działania na baterii niż mogłoby się wydawać. Wszystko zależy bowiem od zastosowanej technologii (przede wszystkim proces technologiczny, w jakim wykonany został procesor, a także rodzaj i częstotliwość odświeżania ekranu) i optymalizacji systemu operacyjnego. Akumulator o pojemności 4000 mAh może zapewnić od 4/5 do nawet 8 godzin działania urządzenia przy aktywnym ekranie.

Idealny telefon do gier

Dla amatorów nieco bardziej wymagających gier mobilnych duże znaczenie ma procesor. W smartfonie jest on zawsze dostarczany ze zintegrowanym układem graficznym i całość odpowiada za moc naszego sprzętu. Chcąc grać na telefonie warto wybrać model flagowy z najnowszym procesorem Qualcomm Snapdragon. Jednak na rynku powoli pojawiają się także sprzęty ze średniej półki wyposażone w najnowsze układy CPU/GPU zapewniające świetne osiągi w grach.
Wybór procesora do codziennych zastosowań smartfona (przeglądanie sieci, social media, korzystanie z komunikatorów) ma większe znaczenie w kontekście jego obciążania baterii – nowszy układ o mniejszej mocy zazwyczaj wolniej będzie ją zużywać.

Pamięć RAM w telefonie stanowi dość prosty wybór. Lepiej jest mieć jej jak najwięcej – system Android wykorzysta jej ile tylko będzie mógł, aby usprawnić działanie urządzenia. Jednak na ten moment wystarczającą ilością pamięci RAM w telefonie będą 4 GB, a optymalnym wyborem na dłuższy okres czasu – 6 GB.

Można oczywiście opisywać pozostałe elementy – obiektywy aparatu, rodzaj i parametry ekranu czy zastosowane technologie takie jak NFC. Nie mają one już jednak tak dużego wpływu na samo działanie urządzenia, a dla każdego użytkownika będą kwestią mocno subiektywną. Pamiętajmy, żeby nie wybierać smartfona, który na papierze oferuje dobrą specyfikację, a takiego, który spełnia nasze wymagania.

Redakcja bugo.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nagłośnienie biura
Ortofotomapy
meble do jadalni

Jesteś zainteresowany reklamą?