Pierwsze maszyny drukarskie w Europie pojawiły się w latach 40. XV wieku za sprawą Gutenberga. Okazuje się jednak, że to nie niemiecki rzemieślnik jako pierwszy opracował ruchome czcionki – podobne sprzęty pojawiały się w Chinach już w 600 roku!
Dziś ciężko nam wyobrazić sobie świat bez druku. Drukujemy wszystko – reklamy na wszystkich materiałach i we wszystkich formatach, książki, kolorowe czasopisma, wzory na koszulkach czy etykiety produktów. Każde zastosowanie wymaga jednak innej metody drukowania.
Jakie są nowe technologie w druku?
Nowe technologie druku pozwalają znacząco ulepszać jakość i trwałość wydruku. Druk cyfrowy opracowany w 1938 roku pozwolił przenosić do druku materiały bezpośrednio z komputerów w postaci danych. Usprawniło to drukowanie zwłaszcza przez bardzo szybki proces (głównie dzięki krótkiej fazie przygotowawczej, mogącej odbywać się w trakcie innego wydruku) oraz wysoką jakość wydruku, niemalże bliską offsetowej.
Niestety taki rodzaj druku jest nieopłacalny przy większych nakładach, a sprzęt pozwalający na druk cyfrowy formatów większych niż A3 jest rzadkością.
Jedną z najczęściej stosowanych obecnie metod jest druk offsetowy. Technologia ta powstała na przełomie XVIII i XIX wieku wraz z wynalezieniem litografii. Oznacza to, że przez ponad 200 lat druk offsetowy wykorzystywany jest w przemyśle i bardzo ciężko jest go zastąpić innym rozwiązaniem. Wykorzystuje się go najczęściej do druku ulotek, broszur, katalogów, kalendarzy, plakatów czy wizytówek.
Do jego głównych zalet należą wysoka jakość wydruku oraz stosunkowo niski koszt przy wysokich nakładach, a także szeroki zakres możliwych do wykorzystania rodzajów papieru. Wiąże się to niestety jednocześnie z długim czasem realizacji zamówień na druk w tej technologii i jest nieopłacalny w przypadku drukowania mniejszych nakładów.
Jakie są rodzaje druku?
W przypadku druku na materiale często stosowanym rozwiązaniem jest druk analogowy (sitodruk). Polega on na przetłaczaniu farby przez stalową ramę i nylonową siatkę tworzące formę drukową (może to być wykonywane ręcznie, albo maszynowo). W sitodruku każdy z kolorów farb nakładany jest oddzielnie. Skutkuje to sporą ilością ograniczeń – uniemożliwia chociażby drukowanie płynnych przejść tonalnych. Kiepsko wypadają w nim także szczegóły i cienie. Jest on też opłacalny wyłącznie przy wysokich nakładach – każdy druk oznacza bowiem skonstruowanie nowych matryc.
Nowe technologie druku umożliwiły także to, o czym kilkadziesiąt lat temu marzyli twórcy science-fiction, czyli druk 3D. Pierwsza opatentowana technika druku przestrzennego pojawiła się już w 1986 roku. Na modele drukarek 3D dla użytkowników domowych poczekać musieliśmy jednak aż do 2006 roku, kiedy to Adrian Bowyer zbudował pierwszy prototyp takiego urządzenia.
Od tamtej pory technologia druku 3D w warunkach domowych jest coraz bardziej dopracowywana, a koszty drukarek spadają. Najprostsze sprzęty (oferujące niestety dość małą precyzję i sporo innych ograniczeń) nabyć możemy za mniej niż 1000 złotych. Budżet rzędu 2500 złotych pozwoli natomiast na zakup dobrej jakości sprzętu pozwalającego na stosunkowo szybki i precyzyjny druk 3D.
Nowe technologie druku pojawiają się wciąż – na początku stycznia 2019 roku świat obiegła informacja na temat prac nad Replikatorem. Jest to drukarka 3D wykorzystująca… światło. Umożliwia ona błyskawiczny druk przestrzenny i jest odzwierciedleniem tego, co twórcy Star Treka uważali za bardzo zaawansowaną technologię.