Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Kable koncentryczne

25 maja 2021 Kable koncentryczne

Zastosowanie odpowiedniego okablowania jest bardzo istotne w przypadku wszelkich instalacji. Wysokiej jakości przewody stanowią podstawę do poprawnego przesyłania sygnału. Z tego powodu, warto wiedzieć, jaki rodzaj kabli zastosować. Jedną z możliwości są kable koncentryczne. Czym są i kiedy okażą się dobrym rozwiązaniem?

Kabel koncentryczny – czyli jaki?

Obecnie jednym z najczęściej wykorzystywanych typów kabli w różnorodnych gałęziach przemysłu jest kabel koncentryczny. Jego nazwa pochodzi od budowy samego kabla. Koncentryczny, czyli dwa okręgi znajdują się we wspólnej osi i tak właśnie jest w przypadku tych kabli. Miedziane przewody, za pomocą których jest przesyłany dany sygnał, są otoczone otuliną. Projekt kabla został opatentowany w 1880 roku i do tej pory stanowi jedno z podstawowych elementów różnorodnych instalacji.

Jaki sygnał jest przewodzony przez kabel koncentryczny?

Przede wszystkim kable tego typu są wykorzystywane do przesyłania sygnałów zmiennych o małej mocy. Ponadto, każdorazowy wybór kabli koncentrycznych powinien opierać się o wymaganych parametrach. Z tego powodu, osoby projektujące daną instalację biorą pod uwagę jego wymiary, przenoszoną częstotliwość, możliwość przenoszenia mocy, tłumienie, wytrzymałość i przede wszystkim koszt. Kiedy kabel okaże się dobrym rozwiązaniem do danego zastosowania, trzeba pomyśleć czy stoi za tym również aspekt finansowy. 

Zastosowanie kabli koncentrycznych

Kable tego typu są najczęściej wykorzystywane do transmisji sygnałów o częstotliwości zbliżonej do radiowej. Dzięki bardzo wysokiej koncentryczności kabla można osiągnąć stan, w którym pole elektromagnetyczne, które przenosi sygnał istnieje w przestrzeni pomiędzy wewnętrznym, a zewnętrznym przewodem. Dzięki temu, moc transmitowanego sygnału nie słabnie nawet w obecności elementów stalowych, jak rury czy kształtowniki. Stosując otulinę, kabel jest chroniony przed wszelkimi zakłóceniami elektromagnetycznymi z zewnątrz.

W ten sposób, kable te są równie często wykorzystywane jak kable ethernet czy kable kontrolno – pomiarowe, a najbardziej znane zastosowania to anteny nadawcze oraz odbiorcze, kablówka, instalacja kamer przemysłowych CCTV, anteny satelitarne, a nawet sieci komputerowe. W niektórych technologiach kable koncentryczne były wykorzystywane do przesyłania dźwięku i obrazu. Jak widać, zastosowanie tej technologii kabli jest wciąż dość szeroko wykorzystywane i nie zanosi się na to, aby było w najbliższym czasie wyparte przez inną technologię.

Podsumowując, obecnie stosowanych jest wiele różnorodnych rodzajów kabli, a szybka transmisja danych ma coraz większe znaczenie. Warto jednak wiedzieć, że wciąż aktualne są rozwiązania wynalezione nawet w odległych latach, a jednym z najlepszych przykładów jest wciąż szeroko stosowane okablowanie koncentryczne.

Redakcja bugo.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Amazon
Kable koncentryczne

Kable koncentryczne

25 maja 2021

Rozwój technologii

8 września 2020

Jesteś zainteresowany reklamą?