Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Telefony i komputery

3 sierpnia 2020

W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie życie bez nowoczesnego telefonu. Należy do nich oczywiście iPhone firmy Apple. Można za jego pomocą słuchać muzyki, a także oglądać i nagrywać filmy czy robić zdjęcia. Niestety chcąc kupić nowe urządzenie trzeba się liczyć ze znacznym wydatkiem, nierzadko dorównującym koszt zakupu nowego komputera, lecz można nabyć także iPhone używany, który będzie znacznie tańszy.
W ostatnich kilkunastu latach technologia poszła niesamowicie do przodu. Dziś mało kto na indywidualne potrzeby używa telefonu stacjonarnego, tymczasem jeszcze dwadzieścia lat temu było to normą, a mało kto używał komórki.

Jak wygląda sytuacja z dostępem do komputerów w Polsce?

Na niektórych polskich wsiach był tylko jeden lub kilka telefonów, co dziś jest wręcz trudne do wyobrażenia. Jeszcze dwadzieścia lat temu była to jednak rzeczywistość. W całym kraju było mnóstwo budek telefonicznych, z których można było dzwonić za opłatą. Dziś są one już niepotrzebne, ponieważ praktycznie każdy posiada telefon komórkowy. Większość ludzi nie rusza się z domu bez swojego smartfona. Jest to już nie tylko zwykły telefon, ale także urządzenie, na którym sprawdza się prognozę pogody czy codzienne wiadomości. Wielu ludzi za ich pomocą słucha także muzyki czy ogląda filmy. Robią to często w podróży z pomocą słuchawek, dzięki czemu nie przeszkadzają innym pasażerom autobusu czy pociągu. Smartfon jest używany także do robienia zdjęć czy nagrywania filmów. Bezproblemowo można połączyć urządzenie mobilne, jakim jest smartfon, z komputerem, zamieszczając zdjęcia czy filmy na dysku twardym komputera. Dzięki temu można robić zdjęcia właściwie w nieskończoność, po każdym przeniesieniu na komputer kasując je robiąc miejsce dla następnych. Trzeba pamiętać, że dysk twardy komputera ma zwykle o wiele większą pojemność, dlatego jeśli ktoś robi bardo dużo zdjęć lub nagrywa dużo filmów, powinien dane przenosić na komputer.

Co wybrać – komputer czy laptop?

Warto również zauważyć, że ekran komputera jest znacznie większy, niż smartfona, dlatego oglądanie zdjęć z jego pomocą jest po prostu wygodniejsze.
Z pewnością posiadanie komputera jest w dzisiejszych czasach niezbędne, choć wiele rzeczy, takich jak przeglądanie internetu czy sprawdzenie poczty elektronicznej można zrobić za pomocą smartfona. Komputer jest jednak często niezbędny do wykonywania określonych prac, dokumentów itp. Z jego pomocą wygodniej i chyba bezpieczniej jest także korzystać chociażby z bankowości elektronicznej.


Podobnie jak w przypadku telefonów, komputery przeszły niesamowitą ewolucję w stosunkowo krótkim czasie. Ich wydajność, ale także dostępność były niewyobrażalne jeszcze dwadzieścia lat temu. Wiele zawodów dzięki komputeryzacji przeszło prawdziwą rewolucję. Dzięki mocy obliczeniowych współczesne komputery mogą obsługiwać niezwykle wymagające, skomplikowane programy na przykład do projektowania. Zmienił się dzięki temu na przykład zawód architekta, który dziś robi swoje projekty na komputerze. Może dzięki temu wielokrotnie je poprawiać i modyfikować. Z pomocą komputera i drukarki może dany projekt przenieść na arkusz wielkoformatowy.

Redakcja bugo.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nagłośnienie biura
Ortofotomapy
meble do jadalni

Jesteś zainteresowany reklamą?

meble do jadalni