Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Technologie zmieniające świat

23 sierpnia 2020

Może warto napomknąć na wstępie co w ogóle oznacza słowo ,,robot”. Zostało ono stworzone od słowa ,,robota” czyli inaczej ciężka praca. Miał za zadanie odciążyć człowieka od ciężkich prac. Na dzisiejszy dzień robot jest dość popularny i używa się tego słowa zamiennie z urządzeniami np. kuchennymi bądź do sprzątania. Czy automat a robot to to samo? Nie do końca. Automatem może być zestaw urządzeń bądź samoczynne urządzenia, które wykonują poszczególne operacje dzięki zaprogramowanej sekwencji.

Jak technologie wpływają na naszą codzienność?

Roboty i automatyzacja daje razem wielozadaniowość, swobodę, właściwość manipulacyjną będącą ogromnym odciążeniem dla przemysłu. W porównaniu do żywych organizmów, które można dzielić i przydzielać do poszczególnego gatunku, robotyka również dzieli się na funkcje w zależności od zadania. Na przestrzeni lat poprzez rozwój technologiczny roboty pomagają nie tylko w cięższych pracach, lecz też w życiu codziennym. Szukając pomocy chcemy się wyręczyć nawet w ważnych kwestiach, ponieważ zawsze można się zająć czymś bardziej pożytecznym. Na chwilę obecną można wyróżnić roboty przemysłowe, roboty rolnicze (urządzenia służące do dojenia krów, zbierania owoców itp.), roboty działające w służbie prawa (roboty do rozbrajania bomb), roboty w dziale medycyny (system do wykonywania zabiegów chirurgicznych), roboty kosmiczne (sprzęty na Księżycu, Marsie bądź w głębi oceanów), transport (co raz bardziej nowoczesne samochody).

Jak zmienia się przemysł dzięki technologii?

Coraz więcej firm przemysłowych przystąpiło do korzystania z robotów. Zaczęły pojawiać się w branżach elektrycznych, maszynowych czy obróbkach metali. Pojawia się duże zapotrzebowanie zastępowania, lub inaczej uzupełniania produkcyjności, której w dalszym ciągu brakuje w zestawieniu z ilością zadań. W tej chwili roboty to nie tylko popularne maszyny pakujące, poruszające w przód-tył, góra-dół czy lewo-prawo. Nie muszą być podobne do ludzkiej ręki. Nowa moda idzie w stronę łatwiejszej interakcji ludzi z robotami, dzięki czemu szybciej rozwinie się sztuczna inteligencja. Maszyny stawiają się dzięki temu bardziej przyjazne, co można zauważyć w rozwiązaniach mechanicznych, ale również programistycznych. Zróżnicowane systemy lokalizowane na maszynach przemysłowych dopuszczają na rozmieszczenie toru jazdy, nauki, dopasowywanie siły nacisku adekwatne do oporu na jaki opiera się człowiek i sprawia, że roboty w większości nie tylko zastąpią go na produkcji, ale też w poszczególnych systemach wykonywanych przez pracownika.

Producenci robotów zauważają, że w ciągu najbliższego dziesięciolecia maszyny obejmą świat. Dzieje się tak w skutek sytuacji ekonomicznych i trudności z wykonywaniem zadań. Łatwo zauważyć, że bardzo często człowiek jest uczony do zapamiętywania konkretnych sekwencji i do powtarzania ich w swoim dorosłym życiu. Czy zawsze jednak warto uczyć się schematów? Poprzez rozwój technologiczny ludzie stają wolni od cykliczności i rutyny. Nasze życie powinno się zmieniać, dostosowywać, odkrywać nieznane, po to, aby każdy wykorzystał tę dawaną wolność w jak najbardziej odpowiedni sposób.

Naklejki

Redakcja bugo.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nagłośnienie biura
Ortofotomapy
meble do jadalni

Jesteś zainteresowany reklamą?

meble do jadalni