Elektronika obecnie znajduje się praktycznie na każdym kroku naszego życia. Laptop, smartfon, lokówka, samochód, opiekacz do chleba – wszystko to zawiera w sobie układy elektroniczne o których na co dzień nawet nie myślimy. Sprzęty te cały czas są eksploatowane przez co się zużywają i z biegiem czasu tracą też na wydajności. Czy można więc jakoś zadbać o nasze urządzenia? Jak dbać o sprzęt elektroniczny, by mógł służyć nam przez długi czas?
Odpowiedź na te pytania nie jest jednoznaczna i prosta. Sprzęt elektroniczny przecież różni się pracą, jej intensywnością i częstością jej wykonywania. Inaczej przecież będzie pracować robot kuchenny, którego użyjemy góra kilka razy w miesiącu, a inaczej przykładowo telefon, który użytkujemy codziennie, praktycznie bez ograniczeń. Wszystkie urządzenia zazwyczaj mają dołączone do siebie instrukcje obsługi, które informują nas o tym, jak producent przewiduje ich pracę w poszczególnych warunkach. Sprzęty elektroniczne cechuje też jedna zasadnicza rzecz – układ scalony, o który szczególnie powinniśmy odpowiednio zadbać, by zapewnić długi czas pracy urządzenia.
Jak nie traktować urządzeń elektronicznych?
Układ ten nie powinien być poddawany przede wszystkim działaniu niesprzyjających warunków atmosferycznych. Elektronika nie powinna pracować w skrajnie wysokich oraz niskich temperaturach. Producent w instrukcji obsługi podaje zazwyczaj zakres temperatur optymalnych do pracy urządzenia. Najczęściej możemy spotkać się z zakresem kilkudziesięciu stopni oscylującym w przedziale od około -20 do około +60 stopni Celsjusza. Poniżej lub powyżej granicznych ram tego przedziału może się okazać że – co prawda urządzenie będzie przez chwilę działać, ale przy dłuższym jego użytkowaniu może dojść do uszkodzeń powodujących do obniżenia wydajności lub kompletnego zaniechania pracy przez urządzenie.
Elektronika również źle znosi zmiany wilgotności i pracę w warunkach o jej dużym nasyceniu. Skraplające się na stykach i płytach urządzeń krople wody mogą powodować spięcia – a co za tym idzie – trwałe uszkodzenia elementów elektronicznych sprzętu. Przy upewnianiu się w instrukcji co do pracy urządzenia, warto sprawdzić czy może ono pracować w warunkach o zwiększonej wilgotności w powietrzu.
Prócz tego niekorzystne mogą być inne warunki zewnętrzne takie jak wstrząsy, promieniowanie krótkofalowe czy też inne czynniki zewnętrzne, które mogą wpłynąć na pogorszenie pracy przez urządzenie.
Jak chronić sprzęt elektroniczny?
Przy samej eksploatacji warto też pomyśleć o ewentualnych pokrowcach, kaburach czy skrzyniach transportowych dla urządzeń, jeżeli pracują często w zmiennych warunkach oraz często podróżują. Jeśli dodatkowo takie urządzenia posiadają ekrany lub wyświetlacze, warto zaopatrzyć takowe w ewentualne zabezpieczenia zapobiegające uszkodzeniu – folie, szkła hartowane, szkła hybrydowe czy inne.
Przede wszystkim jednak należy bezpośrednio przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia zapoznać się z instrukcją obsługi i zaleceniami które radzi stosować producent. Wówczas – stosując się do nich – będziemy mieć pewność, że nasz sprzęt będzie mógł pracować przez długie lata i cieszyć nas swoją przydatnością.