Strona główna
Elektronika
Tutaj jesteś

Jak działa drukarka 3D?

20 sierpnia 2020

We współczesnych czasach trudno sobie wyobrazić życie bez poszczególnych urządzeń elektronicznych. Wśród wielu nowoczesnych urządzeń można bez wątpienia wymienić drukarkę 3 D. W jaki sposób działa oraz czym charakteryzuje się to urządzenie?

Nowoczesne oraz praktyczne drukarki 3 D?

Nieustanny rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że dziś każda zainteresowana osoba ma możliwość drukowania nie tylko na płaskich powierzchniach, lecz także w trójwymiarowej przestrzeni. Do tego celu służy właśnie nowoczesna drukarka 3D.

To niezwykle nowoczesne oraz niezawodne urządzenie potrafi wykonywać na podstawie komputerowego modelu obiekty z wielu różnorodnych materiałów. Wśród wielu z nich można wymienić: metal, ceramikę oraz plastik.

Poszczególne materiały, z których wykonane są różnorodne projekty 3D, które to powstały w wyniku takiego wydruku są powszechnie nazywane filamentami. Bez tych tworzyw drukarskich użytkowanie tego urządzenia nie jest możliwe. W pewnym sensie można stwierdzić, że materiał ten stanowi odpowiednik współczesnych kartridżów, które to są używane w tradycyjnych drukarkach powszechnie dostępnych na rynku elektronicznym.

Obecnie drukarki 3D nie należą do drogiego sprzętu, zatem coraz częściej są wykorzystywane nie tylko w poszczególnych procesach produkcyjnych lecz także w domu.

W zależności od tego ile to urządzenie posiada dysz, możliwe jest uzyskiwanie przedmiotów jednokolorowych czy też nawet czterokolorowych kolorowych.

Na czym polega drukowanie 3D?

Z roku na rok drukowanie 3D staje się coraz bardziej powszechne i coraz częściej wkracza do życia wielu osób.
Drukowanie 3D – inaczej zwane drukowaniem przestrzennym polega przede wszystkim na wytwarzaniu jakiegoś fizycznego obiektu poprzez nanoszenie kolejnych warstw wybranego materiału. Tego typu technologia jest bardzo często nazywana jest technologią addytywną lub generatywną, a potocznie jest określana najczęściej jako druk 3D.

Druk ten wymaga zawsze czterech elementów takich jak:

– trójwymiarowy model komputerowy
– program do obróbki modelu tak zwanego slicera,
– drukarki 3D
– materiału do druku, w postaci na przykład plastikowej żyłki, żywicy czy wybranego proszku

Usługi związane z drukowaniem w formacie 3D

W związku z zainteresowaniem drukowania w formacie 3D na polskim rynku pojawiło się mnóstwo firm oferujących wysokiej jakości usługi w tym zakresie. Poszczególne firmy zajmują się kompleksowym wydrukiem 3D, począwszy od wirtualnego modelowania 3D obiektu przez digitalizację oraz trójwymiarowe skanowanie rzeczywistych przedmiotów, aż po drukowanie w bardzo wysokiej rozdzielczości na wysokiej jakości urządzeniach 3D.

W celu otrzymania wybranego druku 3 D wystarczy wysłać plik z modelem, a po wydrukowaniu zlecenia model zostanie szybko dostarczony poprzez kuriera do domu klienta.

Dziś drukarki 3 D można zakupić za około tysiąc złotych. Zazwyczaj są to zestawy DIY do samodzielnego złożenia. Tego typu sprzęt jest dedykowane przede wszystkim dla tych osób, które chcą od podstaw dowiedzieć się na czym polega drukowanie 3D oraz w jaki sposób działa to urządzenie.

Naklejki

Redakcja bugo.com.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Nagłośnienie biura
Ortofotomapy
meble do jadalni

Jesteś zainteresowany reklamą?

meble do jadalni